Publikacja: Praktyczne zastosowanie modelu kształcenia i szkolenia zawodowego „WORKQ” dla technikum w klasie technik budownictwa.
Projekt: WORKQ. Qualification at work
Okres realizacji projektu: 1.09.2015 – 31.08.2017
Projekt jest realizowany w partnerstwie międzynarodowym przez partnerów z następujących państw: Holandia, Finlandia, Hiszpania, Polska.
Projekt stanowi odpowiedź na problem porzucania ścieżki edukacyjnej przez uczniów szkół zawodowych. Mało atrakcyjne programy nauczania oraz nieadekwatny język i niewłaściwe metody prowadzenia zajęć prowadzą do spadku motywacji uczniów, a w konsekwencji do opuszczenia szkoły. Celem projektu WORKQ jest wypracowanie nowych metod przekazywania wiedzy i modeli nauczania w szkołach zawodowych, również dla uczniów mających problemy w nauce.
Innym wyzwaniem, które podejmuje projekt, jest przekazywanie takich umiejętności i wiedzy, które są potrzebne na rynku pracy. Bliska współpraca z pracodawcami jest kluczowa dla zapewnienia wysokiej jakości edukacji, która daje realne perspektywy zatrudnienia. W ramach projektu zostaną zrealizowane kursy zawodowe na asystenta szkolnego i asystenta opieki zdrowotnej. Kursy te zostały wybrane po konsultacjach z pracodawcami i będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów w miejscach pracy.
Trzecim obszarem działania partnerstwa w ramach projektu będzie rozwój zawodowy nauczycieli szkół zawodowych. Oni również tracą motywację do poszerzania swoich kwalifikacji, zwłaszcza przez odbywanie staży. W ramach projektu zaplanowano staże dostosowane do potrzeb i oczekiwań nauczycieli. Ich rozwój zawodowy wymaga również opracowania nowego podejścia pedagogicznego, które uwzględnia nauczanie oparte na pracy oraz gotowość do współpracy międzynarodowej.
Grupami docelowymi projektu są:
Rezultatami projektu będą:
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+. Nr umowy: 2015-1-FI01-KA202-009075.
Strona projektu: www.workq.eu
Ostatnio
W Grecji trwa II spotkanie partnerstwa projektu "Ask for Job" w ramach Programu Erasmus+.
Celem projektu jest zwiększenie umiejętności cyfrowych osób długotrwale bezrobotnych i osób o niskich kwalifikacjach, które pragną je podwyższać, by stać się bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy.