W ramach swojej działalności Instytut:
Obszary działalności Instytutu:
Projekty dotyczące zwalczania korupcji Instytut realizował w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych,m.in. zebrał informacje nt. najważniejszych czynników wpływających na korupcję,na którą wówczas narażone były polskie przedsiębiorstwa oraz opracował programwalki z korupcją dla organizacji reprezentujących biznes. Zaproponowaliśmyby organizacje przedsiębiorców ujawniały presje korupcyjne wywierane na firmy,ponieważ przedsiębiorcy obawiając się wykluczenia ze środowiska, sami nieujawniają praktyk korupcyjnych. W wielu przypadkach przedsiębiorcy obserwują,że przetarg jest tak organizowany, aby zwiększyć szanse konkretnej firmy. Wtakiej sytuacji organizacje przedsiębiorców, nie szkodząc biznesmenom, powinnypodjąć niezbędne kroki, aby ograniczyć nieuczciwe działania. Organizacjeprzedsiębiorców mogłyby również promować rzetelne firmy, a także prowadzićprogramy dla przedsiębiorstw deklarujących przeciwstawianie się korupcji. W tensposób okazałoby się, że więcej firm nie akceptuje korupcji, a wobec tegoistnieje szansa na spowodowanie, aby wszystkie firmy biorące udziałw przetargach były równo traktowane. Proponowany przez Instytut programzostał zaakceptowany przez wiele organizacji przedsiębiorców.
Kontynuując te działania Instytut, w 2008 roku, podjął się realizacji projektu,współfinansowanego przez UE, pn.: "Polscy przedsiębiorcy przeciw korupcji. Mechanizmyantykorupcyjne w praktyce przedsiębiorstw", którego głównym celem byłozidentyfikowanie sytuacji korupcyjnych, określenie kosztów korupcji dla firmoraz opisanie i upowszechnienie najlepszych praktyk stosowanych przezfirmy w celu przeciwdziałania korupcji. W ramach projektu przeprowadzonezostało m.in. badanie zjawisk korupcyjnych w przedsiębiorstwachdziałających w Polsce, którego wyniki, wraz z prezentacją najlepszychpraktyk antykorupcyjnych opublikowaliśmy w formie raportu dostępnego nanaszej stronie w dziale Publikacje.
Nieprzerwana realizacja programu Przedsiębiorstwo Fair Play od 1998 roku, poprzez promocję uczciwychi rzetelnych firm oraz zachęcanie wszystkich podmiotów gospodarczych do prowadzenia biznesu w sposób etyczny, także wpisuje się w nasze zaangażowaniena rzecz zwalczania korupcji w Polsce.
Zespół Instytutu stworzył od podstaw dwa ogólnopolskie programy związane z promocją etyki, które zyskały wielu entuzjastów w całym kraju. W 1998 roku powstał Program Promocji Kultury Przedsiębiorczości Przedsiębiorstwo Fair Play, którego celem jest promowanie etykiw działalności gospodarczej rozumianej jako zespół norm rzetelnegopostępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami,kontrahentami, pracownikami, wspólnikami, społecznością lokalną, a takżewładzą lokalną i państwową. W 2001 r. powstał siostrzany program skierowanydo samorządów - Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Program Gmina Fair Play byłrealizowany do 2018 roku. Jego celem była m.in. promocja gminstwarzających wyjątkowo dobre warunki dla inwestorów, a także wykazującychszczególną dbałość o potrzeby społeczności lokalnej. Wychodząc naprzeciwrosnącej potrzebie promocji mocnych stron gmin i miast dodatkowow 2013 stworzyliśmy konkurs - Przyjazna Polska, w którym przez kolejne 5 lat wyłanialiśmyi nagradzaliśmy wyjątkowe miejsca w Polsce.
Więcej informacji o programach na stronie www.fairplay.pl , www.przyjaznapolska.pl.
Instytut opracował także Standard Zarządzania Zasobami Ludzkimi ZFP-2007, IPED (standard Zatrudnienie Fair Play) - systemzarządzania kapitałem ludzkim, który ma w zamierzeniu maksymalizowaćzaangażowanie pracowników organizacji w tworzenie jej sukcesu. WarunkiStandardu ZFP - 2007, IPED, określają wymagania w zakresie piętnastuprocesów odnośnie zarządzania kapitałem ludzkim, których spełnienie jestkonieczne dla jego funkcjonowania. Wymagania te sprowadzają siędo opracowania, wdrożenia i ciągłego doskonalenia narzędzizarządczych, pozwalających na lepszą kontrolę nad procesami zarządzaniakapitałem ludzkim, znacząco go porządkując, a ponadto ułatwiająpodejmowanie decyzji i umożliwiają mobilizację kapitału ludzkiego na rzeczrozwoju organizacji. Dzięki temu organizacja może sprawnie reagować na zmianywewnętrzne, jak i w otoczeniu zewnętrznym. Więcej informacji o Standardzie na stronie www.praca.fairplay.pl
Informacje o obecnie realizowanych przez nas projektach można znaleźć w zakładce Projekty. Zapraszamy!