W ramach swojej działalności Instytut:
Obszary działalności Instytutu:
W latach 1995-2000 Instytut realizował głównie projekty dotyczące deregulacji gospodarki i opracował m.in. raporty nt. deregulacji systemu podatkowego, prawa pracy i systemu koncesjonowania.
Projekt: "Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w województwie śląskim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania".
Instytut jest zaangażowany w działalność antykorupcyjną, co umożliwia nam zebranie informacji nt. najważniejszych czynników wpływających na korupcję, na którą narażone są polskie przedsiębiorstwa oraz opracowanie programu walki z korupcją dla organizacji reprezentujących biznes. Organizacje przedsiębiorców mogłyby ujawniać presje korupcyjne wywierane na firmy, ponieważ przedsiębiorcy obawiając się wykluczenia ze środowiska, sami nie ujawniają praktyk korupcyjnych. W wielu przypadkach przedsiębiorcy obserwują, że przetarg jest tak organizowany, aby zwiększyć szanse konkretnej firmy. W takiej sytuacji organizacje przedsiębiorców, nie szkodząc biznesmenom, powinny podjąć niezbędne kroki, aby ograniczyć nieuczciwe działania. Organizacje przedsiębiorców mogłyby również promować rzetelne firmy, a także prowadzić programy dla przedsiębiorstw deklarujących przeciwstawianie się korupcji. W ten sposób okazałoby się, że więcej firm nie akceptuje korupcji, a wobec tego istnieje szansa na spowodowanie, aby wszystkie firmy biorące udział w przetargach były równo traktowane. Proponowany przez Instytut program został zaakceptowany przez wiele organizacji przedsiębiorców.
Kontynuując te działania Instytut, w 2008 roku, podjął się realizacji projektu, współfinansowanego przez UE, pn.: "Polscy przedsiębiorcy przeciw korupcji. Mechanizmy antykorupcyjne w praktyce przedsiębiorstw", którego głównym celem było zidentyfikowanie sytuacji korupcyjnych, określenie kosztów korupcji dla firm oraz opisanie i upowszechnienie najlepszych praktyk stosowanych przez firmy w celu przeciwdziałania korupcji. W ramach projektu przeprowadzone zostało m.in. badanie zjawisk korupcyjnych w przedsiębiorstwach działających w Polsce, którego wyniki, wraz z prezentacją najlepszych praktyk antykorupcyjnych opublikowaliśmy w formie raportu dostępnego na naszej stronie w dziale Publikacje.
Zespół Instytutu stworzył od podstaw dwa ogólnopolskie programy związane z promocją etyki, które zyskały wielu entuzjastów w całym kraju. W 1998 roku powstał Program Promocji Kultury Przedsiębiorczości "Przedsiębiorstwo Fair Play", którego celem jest promowanie etyki w działalności gospodarczej rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami, społecznością lokalną, a także władzą lokalną i państwową. W 2001 r. powstał siostrzany program skierowany do samorządów - "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Program „Gmina Fair Play” był realizowany do 2018 roku. Jego celem była m.in. promocja gmin stwarzających wyjątkowo dobre warunki dla inwestorów, a także wykazujących szczególną dbałość o potrzeby społeczności lokalnej. Wychodząc naprzeciw rosnącej potrzebie promocji mocnych stron gmin i miast dodatkowo w 2013 stworzyliśmy konkurs - "Przyjazna Polska", w którym przez kolejne 5 lat wyłanialiśmy i nagradzaliśmy wyjątkowe miejsca w Polsce.
Więcej informacji o programach na stronie www.fairplay.pl, www.przyjaznapolska.pl.
Instytut opracował także Standard Zarządzania Zasobami Ludzkimi ZFP-2007, IPED (standard "Zatrudnienie Fair Play") - system zarządzania kapitałem ludzkim, który ma w zamierzeniu maksymalizować zaangażowanie pracowników organizacji w tworzenie jej sukcesu. Warunki Standardu ZFP - 2007, IPED, określają wymagania w zakresie piętnastu procesów odnośnie zarządzania kapitałem ludzkim, których spełnienie jest konieczne dla jego funkcjonowania. Wymagania te sprowadzają się do opracowania, wdrożenia i ciągłego doskonalenia narzędzi zarządczych, pozwalających na lepszą kontrolę nad procesami zarządzania kapitałem ludzkim, znacząco go porządkując, a ponadto ułatwiają podejmowanie decyzji i umożliwiają mobilizację kapitału ludzkiego na rzecz rozwoju organizacji. Dzięki temu organizacja może sprawnie reagować na zmiany wewnętrzne, jak i w otoczeniu zewnętrznym. Więcej informacji o Standardzie na stronie www.praca.fairplay.pl
Informacje o obecnie realizowanych przez nas projektach można znaleźć w zakładce Projekty. Zapraszamy!